Nemiren spanec prizadene na milijone ljudi po vsem svetu, saj moti njihove noči, čez dan pa so utrujeni in neproduktivni. Če se pogosto premetavate, zbujate ali se zjutraj počutite nenaspani, niste edini. Razumevanje vzrokov nemirnega spanja in način, kako jih odpraviti, lahko pripomore k boljšemu splošnemu počutju.
Kaj je nemiren spanec?
Nemiren spanec je stanje, ko je vaš spanec prekinjen ali razdrobljen, kar vam preprečuje, da bi dosegli obnovitvene faze spanja. V nasprotju z občasnimi težavami pri spanju lahko nemirni spanec vključuje pogosta prebujanja, plitvo spanje ali težave z ohranjanjem spanca. To stanje lahko pomembno vpliva na telesno in duševno zdravje, saj povzroča težave, kot so utrujenost, razdražljivost in zmanjšana koncentracija.
Pogosti vzroki za nemirno spanje
Stres in tesnoba
Stres in tesnoba sta med glavnimi vzroki za nemiren spanec. Kadar se v mislih ukvarjamo s skrbmi ali seznami opravil, se je potem težje sprostiti in zaspati v globok in miren spanec.
Slaba higiena spanja
Higiena spanja se nanaša na navade in rutino, ki spodbujajo dober spanec. Neurejen urnik spanja, prekomerno gledanje zaslona pred spanjem oz. izpostavljanje tako imenovani modri svetlobi ali uživanje kofeina pozno čez dan lahko ovirajo vaš miren spanec. Za kakovosten spanec sta ključnega pomena dosledno upoštevanje časa za spanje in sproščujoča večerna rutina pred spanjem.
Zdravstvena stanja
Nekatera zdravstvena stanja, kot so spalna apneja, sindrom nemirnih nog in kronične bolečine, lahko prispevajo k nemirnemu spancu. Spalna apneja na primer povzroča prekinitve dihanja med spanjem, kar vodi do pogostih prebujanj. Podobno je pri sindromu nemirnih nog, ki povzroča neustavljivo potrebo po premikanju nog, kar moti neprekinjeno spanje.
Nezdrava prehrana, premalo gibanja in neustrezen življenjski slog
To, kar jeste in pijete, lahko pomembno vpliva na vaš spanec. Obilne jedi, alkohol ali poživila, kot sta kofein in nikotin, ki jih zaužijete pred spanjem, lahko preprečijo miren spanec. Poleg tega lahko k slabši kakovosti spanja prispeva tudi sedeč življenjski slog. Poskrbite, da boste čim bolj aktivni – če se da v naravi. Že 10.000 korakov dnevno je dober začetek.
Stara ali neprimerna vzmetnica je eden glavnih razlogov za nemiren spanec
Okolje, v katerem spite, ima ključno vlogo pri določanju kakovosti vašega počitka. Staro ali neudobno ležišče lahko povzroči bolečine v hrbtu, točke prekomernega pritiska ter pogosto premetavanje in obračanje. Vzmetnica, ki ne podpira pravilno vašega telesa, vam lahko tudi prepreči, da bi ostali v globokem spancu.
Poskrbite, da boste za svoje spanje izbrali kvalitetno vzmetnico, ki bo izdelana glede na vašo fizionomijo telesa ter želje po udobju. Dandanes obstajajo ročno izdelane vzmetnice Leticia, ki vam lahko to zagotovijo.
Nemiren spanec – Nasveti kako si pomagati
Naučite se obvladovati stres
Vključevanje tehnik za obvladovanje stresa v vsakodnevno rutino lahko bistveno izboljša kakovost vašega spanca. Prakse, kot so čuječnost, meditacija in pisanje dnevnika, lahko pomagajo umiriti begajoči um in vas pripravijo na mirno noč. V ta namen smo v Spalnem centru Maremico s pomočjo učiteljice joge Natalie Lisac posneli meditacijo v joga nidri, ki si jo lahko ogledate spodaj. Priporočamo jo predvsem zvečer, pred spanjem.
Nemiren spanec lahko odpravite, če vzpostavite rutino spanja
Dosleden urnik spanja je bistvenega pomena za uravnavanje notranje ure vašega telesa. Vsak dan, tudi ob koncih tedna, se odpravite spat in se zbudite ob isti uri. Ta doslednost pomaga telesu sporočiti, kdaj je čas, da se umiri.
Ustvarite sproščujoče okolje
Vaša spalnica mora biti zatočišče za spanje. Naj bo hladna, temna in tiha. Razmislite o uporabi zatemnitvenih zaves, naprav za beli šum ali čepkov za ušesa, če je to potrebno. Iz spalnice odstranite elektronske naprave, da zmanjšate moteče dejavnike in učinke modre svetlobe. Vse to vam lahko povzroča nemiren spanec.
Izberite pravo ležišče
Če je vaše ležišče staro več kot 7-10 let ali ne zagotavlja več potrebnega udobja in opore, je morda čas za zamenjavo. Dobro ležišče se mora prilagoditi vašemu telesu, ublažiti točke pritiska in podpirati naravno poravnavo hrbtenice.
Vaše ležišče je več kot le prostor za spanje; je temeljni element vašega spalnega okolja. Neustrezno ali staro ležišče lahko povzroči bolečine v telesu, neenakomerno podporo in pogosto premetavanje. Sčasoma vzmetnice izgubijo sposobnost zagotavljanja ustrezne podpore, zlasti na področjih, kot so spodnji del hrbta in ramena.
Pri izbiri novega ležišča upoštevajte več dejavnikov
Trdota, material, velikost, poreklo, se lahko izdela in prilagodi vaši telesni fizionomiji ter željam glede trdote je nekaj kar prinašajo le najboljša ležišča.
Prepričajte se, da je vzmetnica izdelana kvalitetno in, da se bo prilagodila izključno vašemu telesu.
Priporočamo vam, da preizkusite ležišče Leticia MultiModular, ki ga izdelajo ročno, na podlagi digitalnega odtisa vašega telesa in vaših telesnih mer ter posebnosti. Takšno ležišče vas idealno podpre vsako noč. In v primeru večjih telesnih sprememb se ga lahko ustrezno prilagodi, da vam ustreza tudi za naprej. Poleg tega leva in desna polovica pri zakonskem ležišču ne rabita biti enaki – vsaka se prilagodi in izdela za osebo, ki bo spala na njej.

DOBRO VEDETI
Pri vseh ležiščih Leticia pa lahko vsak posameznik (tudi v primeru zakonske postelje) izbere svoje udobje ležišča, ki se lahko tudi kadarkoli kasneje spremeni. Torej bi radi spali na udobnem, zelo udobnem ali čvrstem ležišču? Preizkusite vse 3 možnosti v Spalnem centru Maremico.
Bodite pozorni na prehrano
V urah pred spanjem se izogibajte težkim obrokom, kofeinu in alkoholu. Namesto tega se raje odločite za lahke, spanju prijazne prigrizke, kot so banana, mandlji ali majhna skodelica ovsene kaše. Ta živila vsebujejo hranila, ki spodbujajo spanje, kot sta magnezij in triptofan.
Razlog za težave se lahko skriva v osnovnih zdravstvenih težavah
Če sumite, da k vašemu nemirnemu spancu prispevajo zdravstvene težave, se posvetujte z zdravnikom. Zdravljenje spalne apneje, sindroma nemirnih nog ali drugih bolezni lahko bistveno izboljša kakovost vašega spanca.
Kdaj poiskati strokovno pomoč?
Če ste poskušali izboljšati svoje spalne navade in okolje, vendar se še vedno spopadate z nemirnim spanjem, je morda čas, da poiščete strokovno pomoč. Strokovnjaki za spanje lahko opravijo teste za diagnosticiranje težav, kot sta spalna apneja ali nespečnost, in priporočijo ustrezno zdravljenje. Kognitivno-vedenjska terapija za nespečnost je eno od takšnih zdravljenj, ki pomaga umiriti misli in vedenje, ki prispevajo k slabemu spancu.
Nemirno spanje je pogosta težava, vendar je ni treba prenašati. Z razumevanjem morebitnih vzrokov in ukrepanjem za njihovo odpravo lahko izboljšate kakovost spanja in splošno počutje. Od obvladovanja stresa in vzdrževanja spalne rutine do ocene ležišča in prehrane – majhne spremembe lahko prinesejo velike spremembe. Če se težave nadaljujejo, se brez oklevanja posvetujte s strokovnjakom, da preučite nadaljnje rešitve.