zdravo spanje, brez okorelosti

Jutranja okorelost – vzroki in rešitve

Jutranja okorelost je težava, ki jo občutijo številni ljudje, ko se zbudijo. Ne glede na to, ali gre za napetost v spodnjem delu hrbta, boleča ramena, bolečine v kolkih in medenici ali boleča kolena, je prav to lahko razlog za neprijetna jutra. Pogosto spregledano je, da lahko okorelost povzroči staro, pretrdo ali premehko ležišče in/ali vzglavnik, ki vam ne daje ustrezne podpore v predelu vratu med spanjem.
Veliko ljudi še dolgo uporablja vzmetnice in blazine, ki so izgubile svojo sposobnost zagotavljanja podpore, ki jo telo potrebuje. Če se zbujate togi in boleči, je morda čas, da raziščete vzroke in poiščete rešitve za to težavo.

Kaj je jutranja okorelost?

Jutranja okorelost pomeni občutek nelagodja, napetosti in omejenega gibanja, ki ga ljudje občutijo po prebujanju. Ta okorelost običajno traja kratek čas, vendar lahko na začetku dneva oteži udobno gibanje. Najbolj prizadeta področja so običajno sklepi in mišice, zlasti hrbet, vrat in kolena. Jutranja okorelost je pri nekaterih lahko blaga, pri drugih pa je lahko tako huda, da ovira vsakodnevne dejavnosti.

Eden od glavnih vzrokov za jutranjo okorelost je negibnost mišic med spanjem. Ko spimo, je naše telo več ur v razmeroma nespremenjenem položaju, zaradi česar se lahko mišice zategnejo. Poleg tega lahko to težavo poslabša vnetje sklepov ali nepravilna telesna drža. V mnogih primerih je glavni vzrok za težave neustrezno ležišče in/ali vzglavnik. Četudi je dokaj novo, je lahko za vas bodisi pretrdo bodisi premehko.

Vpliv dotrajanega/neustreznega ležišča na jutranjo okorelost

Vaše ležišče ima ključno vlogo pri splošnem udobju in podpori hrbtenice med spanjem. Staro, povešeno ali neprilagojeno ležišče morda ne zagotavlja ustrezne opore, zaradi česar je vaše telo dolgo časa v za vas neprimernih položajih. To lahko povzroči preobremenjenost in nepotrebno napenjanje mišic in otrdelost sklepov, zlasti če se ležišče ne prilagaja več vaši edinstveni obliki in spalnim navadam.

Nad jutranjo okorelost s pravim ležiščem

Ročno izdelano, personalizirano ležišče, ki se lahko prilagodi vaši telesni konstituciji in najbolj priljubljenemu spalnemu položaju, lahko pomagajo ublažiti jutranjo okorelost, saj spodbujajo boljšo poravnavo in porazdelitev teže. Za razliko od masovno izdelanih serijskih vzmetnic lahko le po meri izdelane vzmetnice nudijo možnosti, da bo vaše telo idealno podprto, kar zmanjšuje točke pritiska, ki povzročajo nelagodje. Če že več kot 7-10 let uporabljate isto ležišče, je verjetno čas za zamenjavo. Dobro zasnovano ležišče, ki je prilagojeno vašim posebnim potrebam, lahko bistveno pripomore k preprečevanju jutranje otrdelosti.

Spoznajte osebne vzmetnice

Svetujemo, da si ogledate vzmetnice Leticia, ki so izdelane ročno v Sloveniji, na podlagi vaših telesnih meritev in digitalnega odtisa telesa. Le tako lahko namreč izdelamo ležišče, ki se vam v popolnosti prilagodi in vam služi dlje časa. Ogledate in preizkusite jih lahko v Spalnem centru Maremico v ljubljanskih Črnučah.

Detajl vzmetnice Leticia Multimodular - modularno ležišče 140 x 200
vzmetnice Leticia MultiModular

Težave z vzglavnikom: Kako podpora glave in vratu vpliva na jutranjo okorelost?

Tako kot ležišče lahko tudi vzglavnik prispeva k jutranji okorelosti. Star ali slabo oblikovan vzglavnik morda ne zagotavlja ustrezne podpore vratu, kar vodi v okorelost zgornjega dela telesa. Vzglavniki, ki so premočni, premehki ali izdelani iz materialov, ki se ne prilagajajo glavi in vratu, lahko povzročijo, da se vaša hrbtenica ne bo nahajala v idealni legi. Zaradi tega lahko pride do obremenitve vratu, ramen in celo zgornjega dela hrbta, kar vodi v bolečine v vratu in zatilju.

Vzglavnik, primeren za različne spalne položaje

Idealen vzglavnik mora podpirati glavo in ohranjati vrat v nevtralnem položaju. Za vse spalce na boku je pogosto potreben debelejši vzglavnik, ki zapolni vrzel med rameni in vratom, medtem ko imajo spalci na hrbtu morda raje tanjši vzglavnik, ki omogoča udobno počivanje glave, ne da bi jo potiskal naprej.

Prilagojeni vzglavniki, ki se prilagajajo vaši obliki telesa in načinu spanja, so odlična rešitev za preprečevanje jutranje otrdelosti v vratu in ramenih.

vzglavnik leticia vrhunski anatomski ergonomski idelana podpora vratu
vzglavnik leticia vrhunski anatomski ergonomski idelana podpora vratu

Podporna blazina oz. vzglavnik za spanje na boku

Za vse spalce na boku, ki se srečujejo z jutranjo okorelostjo pa priporočamo blazino za spanje na boku My7, priznane blagovne znamke Theraline.

Blazina je ustvarjena tako, da poleg vratu in ramenskega obroča, podpre tudi vašo medenico, kolke in kolena in jih ustrezno razbremeni. Tako vam lahko pomaga, da se zjutraj zbudite polni energije in z manj jutranje okorelosti.

Blazina za spanje na boku My7 Theraline
Blazina za spanje na boku My7 Theraline

Drugi vzroki za jutranjo togost

Čeprav ležišče in vzglavnik pomembno prispevata k jutranji okorelosti, nista edina dejavnika, ki ju je treba upoštevati. Za okorelost lahko poskrbijo tudi številna druga stanja in življenjski slog, kot so:

Premalo telesne dejavnosti: Sedeči način življenja lahko povzroči oslabitev mišic in otrdelost sklepov, kar poveča verjetnost jutranje okorelosti. Redno raztezanje in vadba lahko izboljšata gibljivost in sčasoma zmanjšata okorelost. Z nežnimi vajami, kot so joga, plavanje ali hoja, lahko tudi okrepite mišice.

Artritis: Jutranja okorelost in vnetje sklepov sta pogosta simptoma artritisa, zlasti zjutraj. Osteoartritis, revmatoidni artritis in ankilozirajoči spondilitis so nekatera stanja, ki lahko poslabšajo okorelost v sklepih. V primeru takih bolezenskih stanj, se je za dobro obrniti na zdravnika. Znal vam bo svetovati s katerimi vajami in terapijami si boste lahko najbolj pomagali.

Položaj med spanjem: Slaba drža med spanjem lahko po nepotrebnem obremeni določene dele telesa. Spanje na trebuhu lahko na primer povzroči obremenitev vratu in dodatno obremenitev ledvenega predela, spanje na hrbtu z neustrezno oporo pa lahko povzroči nelagodje v spodnjem delu hrbta.

Stres in tesnoba: Čustveni stres lahko povzroči napetost v mišicah, kar lahko privede do fizičnega nelagodja in okorelosti ob prebujanju. : V tem primeru je pomembno, da se znate sprostiti. Tako fizično, kot mentalno. Tehnike z dihanjem, meditacija, joga, ležanje ob poslušanju nežne glasbe in še kaj, so nasveti, ki zagotovo pomagajo do večje sproščenosti.

Jutranja okorelost v spodnjem delu hrbta: Vzroki in rešitve

Zategnjenost spodnjega dela hrbta je ena najpogostejših težav, ki jih imajo ljudje, ko se zbudijo. Pri tem nedvomno odigra glavno vlogo neustrezno ležišče – premehko ali pretrdo. Zlasti takšno, ki se ne prilagaja naravni krivini hrbtenice.

Rešitev
Naložba v prilagojeno ležišče, ki zagotavlja ustrezno ledveno oporo, je ključnega pomena, ki se bo izdelalo posebej glede na vaše telesne mere in strukturo ter glede na vašo potrebo po podpori oz. sprostitvi.

Okorelost kolen: Pogosta jutranja pritožba

Okorelost kolen, zlasti zjutraj, je lahko povezana z boleznimi, kot so osteoartritis, slabšo podpora ležišča ali nepravilni položaji med spanjem. S staranjem se hrustanec v kolenih obrabi, zato smo bolj nagnjeni k okorelosti in nelagodju. Spanje na starem, nepodpornem ležišču lahko te težave še poslabša, saj povzroča pritisk na kolena.

Rešitev
Če spite na boku in želite ublažiti okorelost kolen, si med kolena namestite vzglavnik. Priporočamo blazino za spanje na boku My7, ki je namenjena prav temu in vam bo nudila optimalno podporo. To lahko pomaga ohraniti pravilno poravnavo in zmanjša obremenitev kolenskih sklepov. Nežne jutranje vaje, kot so dvigi nog in upogibi v kolenih, lahko prav tako pomagajo izboljšati gibljivost sklepov.

Kdaj obiskati zdravnika?

Čeprav lahko nadgradnja vzmetnice in blazine ter vključitev raztezanja v vsakodnevno rutino pomagata ublažiti jutranjo okorelost, bo v nekaterih primerih morda potrebna zdravniška pomoč. Če okorelost traja še več ur po prebujanju ali jo spremljajo huda bolečina, oteklina ali rdečina, se nujno posvetujte z zdravnikom. Stanja, kot so revmatoidni artritis ali druge avtoimunske motnje, lahko zahtevajo posebno zdravljenje, ki presega spremembe življenjskega sloga.

Kot smo že napisali je jutranja okorelost največkrat povezana z neustreznim ležiščem in vzglavnikom. Z investicijo v ležišče po meri in anatomski vzglavnik, ki si ga lahko sami prilagodite, boste zagotovo zmanjšali ali morda celo odpravili okorelost. Razmislite pa tudi, da v svoj vsakdan uvedete jutranje raztezanje in telesno vadbo. Tako boste pomembno sprostili celotno telo.

Spletna stran za delovanje potrebuje piškotke. Nastavitve lahko spreminjate tukaj.

Vabljeni na
hišni sejem

Med 11. in 16. novembrom imate priložnost, da spoznate ležišča Leticia in postelje BoxSpring na hišnem sejmu Spalnega centra Maremico in izkoristite sejemske ugodnosti.