mravljinci v rokah in nogah

Tresenje telesa med spanjem

Tresenje telesa med spanjem je pogost pojav, ki lahko vpliva na kakovost našega počitka in vsakodnevnega življenja. V tem članku bomo raziskali različne vidike tega pojava, vključno z vzroki, posledicami ter nasveti za lajšanje te težave.

Kaj je tresenje telesa med spanjem?

Tresenje telesa med spanjem, znano tudi kot nočno tresenje ali trzanje v spanju, je nenadno in neprostovoljno gibanje telesa med spanjem. To se običajno kaže kot hitro tresenje oziroma trzanje med spanjem ali sunki v mišicah, ki lahko motijo normalen spanec.

Vzroki tresenja telesa med spanjem

Tresenje telesa med spanjem se pogosto pojavi v času REM faze spanja (faza spanja v kateri največ sanjamo), pod malenkost neobičajnimi pogoji. Običajno se namreč REM spanje pojavi po 45 minutah do 1 ure zatem, ko zaspimo. Naše mišice so takrat paralizirane, zato nad telesom nimamo kontrole.

Ko smo pod stresom, doživljamo tesnobo ali pa nam primanjkuje spanja pa se lahko zgodi, da REM faza nastopi prej kot je naše telo nanjo dejansko pripravljeno. Ker naše mišice takrat še niso povsem sproščene, se telo lahko začne tresti oziroma trzati, s čimer se v resnici odziva na prizore v sanjah. Do tega lahko pride tudi zaradi uporabe nekaterih zdravil ter alkohola in drog, ki vplivajo na centralni živčni sistem in s tem mišično aktivnost.

Vzroki za tresenje telesa med spanjem pa so lahko tudi drugi in vodijo v pojasnitev nekaterih drugih težav:

  • Nevrološki dejavniki: V nekaterih primerih tresenje telesa med spanjem izhaja iz nevroloških dejavnikov, kot so nevrološke motnje ali sindrom nemirnih nog.
  • Mrzle noge: Morda pa je vzrok za tresenje med spanjem hlad – najpogosteje nas med spanjem zebe v noge. V tem primeru priporočamo, da si zvišate temperaturo v spalnici, poskrbite za toplejšo odejo in razmislite o nakupu vodne postelje, ki je ogrevana.
  • Krči: Če se ponoči tresete zaradi zategovanja mišic oziroma krčev, priporočamo jemanje magnezija.

Posledice tresenja telesa med spanjem

  • Slaba kakovost spanja: Trzanje telesa med spanjem lahko moti normalen cikel spanca, kar vodi do slabe kakovosti spanca in utrujenosti čez dan.
  • Vpliv na vsakodnevno življenje: Tresenje telesa med spanjem lahko vpliva na naše vsakodnevne aktivnosti, saj utrujenost vpliva na delovanje in produktivnost.
  • Zdravstveni izzivi: Če je tresenje telesa pogosto in intenzivno, lahko povzroči zdravstvene izzive, ki zahtevajo strokovno pozornost.

Nasveti za lajšanje tresenja telesa med spanjem

Če menite, da je vaš vzrok za trzanje telesa med spanjem stres, tesnoba ali/in utrujenost, vam priporočamo, da se lotite sprostitvenih tehnik kot so meditacija, globko dihanje ali joga. Poskrbite tudi za reden urnik spanja ter primerno higieno spanja ter dovolj dolg in krepčilen spanec.

Če tresenje telesa vztraja ali postane intenzivno, pa je priporočljivo poiskati pomoč strokovnjaka, kot je nevrolog ali specialist za spanje.

Pomembno je omeniti, da občasno tresenje telesa med spanjem običajno ne predstavlja zdravstvenega problema in smo ga najmanj enkrat doživeli že vsi. Z razumevanjem vzrokov in sprejemanjem ustrezno usmerjenih ukrepov se ta težava lahko ublaži ali odpravi.

Spletna stran za delovanje potrebuje piškotke. Nastavitve lahko spreminjate tukaj.

Vabljeni na
hišni sejem

Med 11. in 16. novembrom imate priložnost, da spoznate ležišča Leticia in postelje BoxSpring na hišnem sejmu Spalnega centra Maremico in izkoristite sejemske ugodnosti.