Do nedelje 11. 5. lahko kupite vzglavnik Leticia 15 % ceneje, ob nakupu 2 vzglavnikov Leticia ali več pa pridobite kar 20% popust. Koda kupona: VZGLAVNIK >>

spanje otrok lezisce vzglavnik

Koliko spanja potrebuje otrok?

Koliko spanja potrebuje otrok se sprašuje večina staršev. Spanje ima ključno vlogo v fizičnem, čustvenem in kognitivnem razvoju otrok. Od novorojenčkov do najstnikov ima vsaka faza rasti posebne potrebe po spanju, ki podpirajo optimalno zdravje. Razumevanje, koliko spanja potrebuje vaš otrok in zakaj je to tako pomembno, vam lahko pomaga ustvariti okolje, ki spodbuja zdrav počitek – in na koncu srečnejšega in zdravega otroka.

Zakaj je spanje pomembno za otroke?

Otroci so v stanju nenehnega razvoja. Za razliko od odraslih, katerih spanje služi predvsem regeneraciji in vzdrževanju stanja, otroci spanje uporabljajo za telesno in duševno rast. Spanje vpliva na vse, od razpoloženja in koncentracije do imunskega sistema in sposobnosti učenja. Med globokim spanjem telo izloča rastni hormon, ki je ključen za razvoj mišic in tkiv. REM spanje pa je bistveno za kognitivne procese, kot so utrjevanje spomina in uravnavanje čustev.

Pomanjkanje spanja lahko vodi do težav, kot so razdražljivost, težave s koncentracijo, hiperaktivnost in oslabljen imunski odziv. Dolgoročno lahko kronično pomanjkanje spanja poveča tveganje za debelost, sladkorno bolezen in vedenjske motnje. Zato razumevanje in podpora potreb vašega otroka po spanju ni le večerna rutina – je temelj njegovega dobrega počutja.

koliko ur spanja potrebujemo infografika

Novorojenčki (0–3 mesecev)

Novorojenčki potrebujejo največ spanja od vseh starostnih skupin – običajno 14 do 17 ur na dan. Vendar je njihov spanec razporejen na več krajših obdobij, tako podnevi kot ponoči. To je zato, ker novorojenčki še nimajo uveljavljenega cirkadianega ritma.


Njihovi spalni cikli so tudi veliko krajši, običajno trajajo le 50 do 60 minut, pri čemer se izmenjujejo aktivni spanec (podobno kot REM) in miren spanec. V prvih nekaj tednih potrebe po hranjenju pogosto prevladajo nad urnikom spanja. Zato je pomembno, da se starši odzivajo prilagodljivo in se sledijo njihovemu ritmu spanja in prehranjevanja.

Čeprav je to nepredvidljivo, lahko vzpostavitev pomirjujočih navad pred spanjem, kot so zatemnitve zavese za spalnico in zmanjšanje hrupa, začne usmerjati možgane novorojenčka k rednemu počitku. Sčasoma te navade pomagajo postaviti temelje za daljše obdobje spanja.

Dojenčki (4–11 mesecev)

Do četrtega meseca dalje začnejo dojenčki razvijati bolj redne vzorce spanja in ponoči pogosto spijo dlje, običajno skupaj od 12 do 15 ur, vključno z dremežem. Ciklusi spanja se nekoliko podaljšajo, cirkadiani ritmi pa postanejo bolj izraziti.
V tej fazi je še posebej pomembno, da uvedete dosleden ritem spanja. Kopanje, uspavanke, nežno zibanje ali branje lahko možganom signalizirajo, da je čas za počitek. Mnogi dojenčki se tudi sami pomirijo in zaspijo, kar je veščina, ki kasneje podpira samostojne spalne navade.
Čeprav je nočno prebujanje še vedno normalno, zlasti v obdobju razvojnih mejnikov ali zobnega izraščanja, lahko pretirano motenje spanja kaže na nelagodje ali druge težave. Bistveno je ohranjanje mirnega okolja, ki spodbuja spanje.

Malčki (1–2 leti)

Malčki običajno potrebujejo 11 do 14 ur spanja v 24 urah. To običajno vključuje enega ali dva dnevna dremeža. Spanje v tej starosti podpira ključno telesno rast ter razvoj jezikovnih in motoričnih sposobnosti.

Vendar pa lahko malčki postanejo bolj odporni proti spanju zaradi večje neodvisnosti, strahu pred ločitvijo ali želje po nadaljevanju igre. Da bi temu preprečili, so ključnega pomena dosledne rutine in jasne meje. Enak čas spanja vsako noč, tudi ob vikendih, pomaga okrepiti naravne signale telesa za spanje.

Udobje je vse pomembnejši dejavnik za malčke, ki so bolj občutljivi na svoje spalno okolje, zato poskrbite, da bo malček v znanem okolju in mu bo udobno. Tako bo hitreje in trdneje zaspal.

Predšolski otroci (3–5 let)

Otroci v predšolskem obdobju običajno potrebujejo od 10 do 13 ur spanja na dan. Popoldanski spanec se pogosto zmanjša, mnogi predšolski otroci pa ga do petega leta povsem opustijo. V tem obdobju otroci doživljajo hiter razvoj možganov, vključno z hitrim učenjem in čustvenim razvojem.

Ponovno se lahko pojavi upiranje spanju, skupaj z nočnimi grozami ali živimi sanjami. Starši lahko spodbujajo boljši spanec z ohranjanjem pomirjujočih ritualov pred spanjem, pomirjanjem in zmanjšanjem časa pred zaslonom pred spanjem. Izpostavljenost dnevni svetlobi čez dan in tiho, temno spalnico ponoči krepita zdrave cirkadiane ritme.


Udobna, dobro prilegajoča posteljnina in ustrezno velika vzmetnica lahko prav tako izboljšajo kakovost spanja. Izogibajte se preveč stimulativnim vzorcem ali teksturam in se namesto tega osredotočite na materiale, ki so zračni in hipoalergeni.

Osnovnošolci (6–13 let)

Otroci šolskih let naj bi spali od 9 do 11 ur na noč. Na žalost povečane zahteve v šoli, domače naloge, izvenšolske dejavnosti in izpostavljenost zaslonom pogosto ovirajo doseganje zadostnega počitka.

V tem obdobju spanje neposredno vpliva na koncentracijo, šolski uspeh in uravnavanje čustev. Slabe navade spanja se lahko kažejo v vedenjskih težavah, razdražljivosti ali celo simptomih, podobnih ADHD. Zelo pomembno je, da otrok redno hodi spat in da mu vsaj eno uro pred spanjem omogočite, da se umiri brez elektronskih naprav. Izpostavljenost modri svetlobi iz elektronskih zaslonov namreč zavira proizvodnjo hormona melatonina v telesu, kar lahko močno vpliva na spanje in ostale telesne funkcije vašega otroka.

Podpora dobremu spanju pomeni tudi zagotavljanje optimalnega spalnega okolja. V tej fazi lahko vlaganje v podporno, kvalitetno in zračno ležišče, prilagojeno rastočemu telesu otroka, zmanjša nemirnost in izboljša obnovitveni spanec.

spanje otrok spalni center maremico

Najstniki (14–17 let)

Najstniki potrebujejo približno 8 do 10 ur spanja na noč, vendar večina tega ne doseže. Biološke spremembe v puberteti povzročajo naravno zamudo v ciklu spanja in budnosti, zaradi česar so najstniki nagnjeni k poznejšemu spanju in daljšemu spanju. Zgodnji začetek šole je pogosto v nasprotju s tem ritmom.

Pomanjkanje spanja pri najstnikih lahko povzroči nihanje razpoloženja, slabo koncentracijo, slabše šolske rezultate in povečano tveganje za depresijo. Ovira tudi sprejemanje odločitev in reakcijski čas, kar je še posebej pomembno za najstnike, ki vozijo avtomobil.

Spodbujanje dobre spalne higiene, kot je zmanjšanje vnosa kofeina, omejitev časa pred zaslonom in urejena najstniška soba, lahko pomaga ublažiti te težave. Najstniki se sicer upirajo strogi rutini, vendar lahko prijetno in sproščujoče spalno okolje naredi spanje privlačnejše.

Znaki, da vaš otrok ne spi dovolj

Poleg števila ur spanja je pomembno opazovati tudi splošno počutje vašega otroka. Znaki nezadostnega spanja so:

  • težave z jutranjim bujenjem in vstajanjem,
  • razdražljivost,
  • težave s koncentracijo,
  • hiperaktivnost,
  • spanje med dnevom.
  •  

Če opazite, da se ti znaki ponavljajo, je morda čas, da ponovno ocenite otrokovo rutino spanja in okolje, v katerem spi. Včasih lahko že majhna sprememba časa spanja, ravni hrupa, vrsta posteljnine ali druge na videz malenkosti, pomembno vplivajo na spanje.

Kako pomagati otroku, da bo spal bolje

Za spodbujanje zdravega spanja pri otrocih so potrebni doslednost, ustrezno okolje in pozornost. Pri tem je vredno preizkusiti:

  • Pomirjujočo rutino pred spanjem.
  • Dosleden čas spanja in vstajanja, tudi ob vikendih.
  • Poskrbite, da je spalnica hladna, tiha in temna.
  • Pred spanjem se izogibajte obilnim obrokom in kofeinu (nahaja se tudi v čokoladi).
  • Poskrbite, da je vzmetnica udobna in primerna za otrokovo starost.


Vsak otrok je edinstven. Kar deluje za enega, morda ne deluje za drugega, zato bodite potrpežljivi in pozorni na potrebe svojega otroka. Spanje ni le nujnost – je temelj oz. osnova za zdravo življenje. Je dar, ki lahko, če ga negujemo, oblikuje otrokovo prihodnje zdravje in srečo.

Razumevanje, koliko spanja otrok potrebuje v različnih razvojnih fazah, je bistveno za spodbujanje njegovega splošnega zdravja in dobrega počutja. Čeprav je vsak otrok drugačen, splošna navodila staršem pomagajo prepoznati in podpirati zdrave vzorce spanja. Mirno okolje, stabilen ritem, varnost, umirjena večerna rutina in kvalitetno ležišče lahko pripomorejo k boljšim spalnim vzorcem in kvalitetnejšemu spanju.

Dober spanec je temelj, na katerem lahko gradite dobro počutje vašega otroka ter mu privzgojite zdrave spalne navade. S tem boste prispevali k večji zbranosti, zaradi česar bo uspešnejši tudi v šoli. Vsekakor odlična popotnica za vse življenje.

Spalni center Maremico

Preselili smo se

Vabljeni, da nas obiščete v novem, večjem in modernejšem razstavnem salonu, Spalnem centru Maremico, na Šlandrovi ulici 8 d (ob Šlandrovi ulici 8 b) v ljubljanskih Črnučah.

Spletna stran za delovanje potrebuje piškotke. Nastavitve lahko spreminjate tukaj.

Vabljeni na
sejem Dom

Med 5. in 9. marcem imate priložnost, da spoznate ležišča Leticia in postelje BoxSpring na sejmu Dom na Gospodarskem razstavišču in izkoristite sejemske ugodnosti. Ugodnosti vas čakajo tudi v Spalnem centru Maremico.