drevenenje rok

Drevenenje rok

Drevenenje rok – vse, kar morate vedeti

Drevenenje rok je občutek, ki ga pogosto opisujejo kot občutek “bucike in igle”, ki zbadajo v telo ali odrevenelost v rokah, prstih ali dlaneh. Povzročajo ga lahko različni dejavniki, od preprostih težav z držo do resnih zdravstvenih težav.

Drevenenje v rokah je razmeroma pogost občutek in se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti. Pogostost tega občutka je lahko odvisna od različnih dejavnikov, kot so starost, spol, poklic in življenjske navade. Na primer ljudje, ki dolge ure tipkajo ali uporabljajo računalnik, so zaradi ponavljajočih se gibov in pritiskov na zapestja in roke bolj nagnjeni k mravljinčenju v rokah. Prav tako so lahko starejši odrasli in ljudje z določenimi boleznimi, kot sta sladkorna bolezen ali bolezen perifernih arterij, bolj nagnjeni k občutkom mravljinčenja v rokah in nogah.

Glede na študijo, objavljeno v reviji Journal of General Internal Medicine, je približno 20 % odraslih v Združenih državah Amerike poročalo, da so kdaj v življenju občutili drevenenje ali odrevenelost v rokah ali nogah. Vendar se lahko pogostost in jakost mravljinčenja od osebe do osebe zelo razlikujeta, zato je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč, če občutek vztraja ali ga spremljajo drugi simptomi.

Je drevenenje v rokah in drevenenje v prstih na rokah lahko povezano s spanjem?

Da, drevenenje v rokah je lahko včasih povezano z vzorci spanja ter kakovostjo ležišča in vzglavnika. Drevenenje v rokah lahko na primer povzroči spanje v nerodnem položaju, ki pritiska na roke, na primer spanje na trebuhu z rokami pod telesom. Podobno lahko drevenenje ali odrevenelost rok povzroči tudi spanje na ležišču ali vzglavniku, ki ne nudi ustrezne opore vratu in ramenom. Če razmišljate o menjavi ležišča priporočamo, da spoznate ležišče Leticia MultiModular. Le tega izdelajo ročno, na podlagi računalniškega odtisa vašega telesa in meritve, ki da podlago za sestavo samega ležišča. Ležišče je sestavljeno iz različnih modulov, ki jih lahko po želji kadar koli spremenimo in tako dodatno ublažimo točkaste pritiske na telo.

drevenenje rok 2

Drevenenje rok zaradi pretrdega ležišča

Spanje na boku na trdi vzmetnici povzroči lahko prekomerne pritiske na ramena, boke in še kje. Tam prihaja do motenj v prekrvavitvi in posledično do mravljinčenja oziroma drevenenja rok. To lahko rešite z ustreznim ležiščem, ki se bo izdelalo glede na vaše telesne lastnosti in pogosti spalni položaj. Vsekakor potrebujete ležišče, ki bo izdelano tako, da se vam ustrezno podalo (ramena, boki) in vas podprlo(ledveni del) tam kjer to potrebujete. Vsekakor se posvetite temu, katero ležišče izberete.

Ostali vzroki za drevenenje rok in drevenenje prstov na rokah

Drevenenje v rokah se lahko pojavi iz različnih razlogov, natančen vzrok pa je odvisen od več dejavnikov, vključno z vašim splošnim zdravjem, življenjskimi navadami in osnovnimi zdravstvenimi težavami. Nekateri pogosti razlogi za drevenenje v rokah so:

Slaba prekrvavitev: To se zgodi, kadar je pretok krvi v rokah omejen, kar povzroči občutek mravljinčenja ali otrplosti. Vzrok je lahko vse od predolgega sedenja ali bolezni, kot je periferna arterijska bolezen.

Pritisk na živce: Pritisk na živce, ki potekajo od hrbtenjače do rok, lahko povzroči drevenenje. Do tega lahko pride zaradi slabe drže, ponavljajočih se gibov ali poškodb.

Sindrom karpalnega kanala: To je stanje, pri katerem se stisne sredinski živec, ki poteka iz podlakti v roko. To lahko povzroči drevenenje, odrevenelost in bolečine v roki. Do tega lahko pride tudi, če se prepogosto uporabljajo konzole različnih računalniških iger.

Sladkorna bolezen: Pri ljudeh s sladkorno boleznijo se lahko pojavi drevenenje ali odrevenelost v rokah ali nogah, saj lahko visoka raven sladkorja v krvi sčasoma poškoduje živce.

Pomanjkanje vitaminov: Pomanjkanje nekaterih vitaminov, na primer vitamina B12 ali vitamina E, lahko povzroči drevenenje v rokah.

Anksioznost ali stres: Visoka raven stresa ali tesnobe lahko povzroči telesne simptome, vključno z drevenenjem v rokah ali prstih.

V nekaterih primerih je lahko drevenenje v rokah začasen in neškodljiv občutek. Če imate vztrajno drevenenje v rokah ali morda drevenenje v prstih na rokah, se posvetujte z osebnim zdravnikom, da ugotovite vzrok in ustrezno zdravljenje.

Z nakupom katerih izdelkov si lahko pomagate?

Da bi preprečili drevenenje v rokah zaradi položaja med spanjem ali ležišča in blazine, je pomembno, da poleg ustreznega ležišča, ohranjate pravilno držo med spanjem in po potrebi uporabljate posteljne dodatke, ki vas ustrezno podprejo in pripomorejo v večji sprostitvi telesa. Spanje na hrbtu ali boku z vzglavnikom, ki podpira vrat in ramena, lahko pomaga zmanjšati pritisk na roke in prepreči drevenenje.

V Spalnem centru Maremico ob težavah z drevenenjem rok, predvsem ponoči in zjutraj, priporočamo blazino za spanje na boku My7. Le ta je ustvarjena tako, da razbremeni ramena (ter kolke in kolena) in na ta način omogoči boljšo prekrvavitev okončin (predvsem rok). Na ta način se drevenenje rok lahko zmanjša ali celo odpravi.

Če menite, da vam blazina My7 nebi ustrezala ali je ne želite imeti na postelji, pa vseeno poskrbite za vzglavnik, ki vas bo ustrezno podprl glede na vaš spalni položaj in telesno strukturo. Priporočamo anatomski vzglavnik Leticia, ki mu lahko poljubno spreminjate trdoto, višino in celo naklon ter s tem poskrbite, da vam resnično ustreza.

Investirajte v kakovostno ležišče, ki vam ne bo povzročalo prekomernih pritiskov na telo. Tudi neustrezno ležišče lahko povzroči drevenenje rok. Priporočamo, da si ogledate ležišča, ki nudijo možnost prilagajanja. Tak primer so na primer vzmetnice Leticia.

Kako si še lahko pomagate?

Preprečevanje mravljinčenja v rokah je lahko odvisno od vzroka. Vendar pa obstajajo nekatere splošne strategije, ki lahko pomagajo zmanjšati tveganje za pojav mravljinčenja v rokah:

Upoštevajte pravilno držo telesa: Z vzdrževanjem dobre drže, zlasti pri uporabi računalnika ali drugih dejavnostih, ki zahtevajo ponavljajoče se gibe rok, lahko preprečite pritisk na živce v rokah in zmanjšate tveganje za drevenenje.

Vzemite si odmore: Pogosti odmori med ponavljajočimi se dejavnostmi, kot sta tipkanje ali uporaba računalniške miške, lahko pomagajo preprečiti drevenenje v rokah, saj zmanjšajo obremenitev rok in zapestij.

Uporabljajte ergonomsko opremo: Uporaba ergonomske opreme, na primer tipkovnice ali miške, ki je zasnovana tako, da zmanjšuje obremenitev rok, lahko prav tako pomaga preprečiti drevenenje.

Redno telovadite: Redna telesna vadba, zlasti vaje za krepitev rok in dlani, lahko izboljša prekrvavitev in zmanjša tveganje za drevenenje.

Uravnavajte osnovne zdravstvene težave: Če imate osnovno zdravstveno stanje, na primer sladkorno bolezen ali sindrom karpalnega kanala, je pomembno, da v sodelovanju z zdravnikom poskrbite za obvladovanje svojega stanja in zmanjšate tveganje za drevenenje v rokah.

Izogibajte se kajenju: Kajenje lahko poškoduje krvne žile in zmanjša cirkulacijo, kar lahko poveča tveganje za drevenenje v rokah.

Zagotovite si dovolj počitka: Dovolj počitka in zmanjšanje stresa lahko izboljšata cirkulacijo in zmanjšata tveganje za drevenenje v rokah. Pri tem močno priporočamo ustrezno ležišče in vzglavnik, ki lahko precej omilita drevenenje rok in prstov na rokah.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?

drevenenje prstov na rokah

V večini primerov drevenenje v rokah ni nevarno in je pogosto začasen in neškodljiv občutek. Vendar je lahko vztrajno ali močno drevenenje v rokah znak osnovnega zdravstvenega stanja, ki zahteva takojšnjo pozornost.

Če imate vztrajno ali ponavljajoče se drevenenje v rokah ali če drevenenje spremljajo drugi simptomi, kot so bolečina, šibkost ali težave pri premikanju rok, morate obiskati zdravnika. Tukaj je nekaj posebnih primerov, ko morate poiskati zdravniško pomoč:

Drevenenje v obeh rokah: Če imate drevenenje v obeh rokah, je to lahko znak sistemske bolezni, kot sta sladkorna bolezen ali pomanjkanje vitaminov.

Nenaden pojav mravljinčenja: Če se drevenenje v rokah pojavi nenadoma, zlasti če ga spremljajo drugi simptomi, kot sta šibkost ali težave z govorom, morate takoj poiskati zdravniško pomoč, saj je to lahko znak možganske kapi.

Drevenenje, ki ne izgine: Če je drevenenje v rokah vztrajno ali se ponavlja kljub spremembi vaše drže ali ravni aktivnosti, je pomembno, da obiščete zdravnika, ki bo ugotovil vzrok.

Drevenenje po poškodbi: Če se drevenenje v rokah pojavi po poškodbi, na primer po padcu ali udarcu v glavo, je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč in izključite resne poškodbe.

Drevenenje, ki ga spremljajo drugi simptomi: Če drevenenje spremljajo drugi simptomi, kot so bolečina, šibkost ali težave pri premikanju rok, je pomembno, da obiščete zdravnika in ugotovite vzrok.

Spletna stran za delovanje potrebuje piškotke. Nastavitve lahko spreminjate tukaj.